Cyklovýlet Svrateckou pahorkatinou

Cyklovýlet Svrateckou pahorkatinou

Připravili jsme pro Vás tip na cyklistický výlet z hotelu Skalský dvůr do Pivonic, Kobylnic, Víru, Nedvědice a zpět na Skalský dvůr. Celou trasu jsme sami projeli a nafotili.

Délka trasy: 55km s částečným dojezdem vlakem
 

Byl nádherný slunečný den, z hotelu vedla cesta po vedlejší silnici přes vesnice Lísek, Bohuňov a Domanín do Bystřice. Na loukách kolem voněla čerstvě pokosená otava.

Těsně před Bystřicí jsme jeli malý kousek po frekventované, ale dostatečně široké silnici, z níž hned na první křižovatce odbočíme směrem na Ždánice. Odtud už budeme pokračovat po místní spojovací silnici s minimálním provozem na Dvořiště a dále do Lesoňovic, kde se napojíme na málo frekventovanou silnici na Pivonice. Asi 1 km před vesnicí odbočíme vpravo na Kobylnice.

Kdo se chce pokochat nádherným pohledem na přírodní park Svratecká pahorkatina, zajede si do Pivonic, kde nechá kolo a pokračuje do kopce po turistické značce na zříceninu strážního hradu Zubštejn.


Potom se vrátí zpět na rozcestí a pokračuje do Kobylnic. Zde za vesnicí byla první zastávka na občerstvení. Vybrali jsme si posezení na voňavé mezi s pohledem na pastvinu se stádem krav a také směrem do údolí u obce Vír. Pohled do tak nádherné krajiny nám bohužel trochu pokazila sluneční elektrárna (kterou jsme zachytili na jedné z fotografií). Tak jsme si raději představovali, že vidíme vodní plochu.

Z Kobylnic do Víru vede polní a lesní cesta. Při prudším sjezdu lesem jsme museli na jednom úseku asi 50 metrů kolo tlačit, protože na cestě byly navezeny ostré hrubé kameny.

Dál už byl sjezd s větší opatrností bez obtíží. Ve Víru je podél silnice k vidění několik dobře udržovaných starých chalup. Po málo frekventované silnici, která kopíruje tok řeky Svratky pokračujeme přes vesnice Koroužné, Švařec, Štěpánov do Ujčova, kde najedeme na cyklostezku směrem na Dolní Čepí a Bořiňov. Zde se u lihovaru vrátíme na silnici vedoucí z Ujčova do Nedvědice. Dále po vedlejší silnici směr Věžná. Na konci Nedvědice můžeme podniknout druhou odbočku k hradu Pernštejnu (cca 1km do kopce). Pokud jsme se rozhodli pro celodenní výlet, můžeme jít i na prohlídku hradu.

Potom se vrátíme zpět dolů na rozcestí. Málo frekventovaná silnice je lemována alejí kvetoucích líp, které krásně voní po medu a v době po poledni skýtají příjemný stín. Silnička vede v mírném stoupání proti proudu Nedvědičky. Tentokrát jsme z časových důvodů, skončili na železniční zastávce Věžná a odtud se nechali vyvést pestrobarevnou vlakovou soupravou s prostorem pro kola až do Rozsoch. Potom už zbývaly k hotelu pouhé 4 km. Jestli máte dost času i sil, můžete i dál pokračovat na kole až do cíle. 

Poptávka

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.