Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn

Pernštejn, který Vás přivítá coby dominanta malebné kopcovité krajiny, patří k nejvíce navštěvovaným hradům na Moravě. Nachází se blízko stejnojmenné osady a v okolí hradu je pro zvídavé návštěvníky, kromě samotné nikdy nezdolané pevnosti, k vidění i mnoho dalších památek, ať už přírodních nebo zbudovaných lidskou rukou.

Trocha historie

Psaná historie zaznamenala Pernštejn poprvé v roce 1285. Tenkrát se však značně lišil od současné podoby. Bylo to prosté opevnění sestávající z paláce a takzvaného bergfritu, tedy věže, která nese v případě Pernštejna název Barborka, sloužící zejména jako poslední obranný bod, do nějž se mohli v případě nouze obránci uchýlit po můstku nacházejícím se téměř na vrcholku věže.

Rod pánů z Medlova, který hrad postavil, později přijal jméno Pernštejnové a v průběhu následujících tří staletí hrad dále zveleboval a rozšiřoval. Významné úpravy zasáhly i samotný terén. Hrad původně stál na skalisku s jedinou přístupovou cestou. Terén byl později uzpůsoben pro vznik nových nádvoří. Hrad se postupně rozšiřoval směrem dolů k úpatí skály a vytvářel stále silnější a propracovanější obranu pro jádro paláce, ke kterému nakonec vedl systém pěti bran.

Pernštejn vypadá sice jako honosný palác z pohádky (také jich zde bylo nemálo natočeno), ale je také nikdy nedobytou pevností, která si díky své nezdolnosti vysloužila statut udržované zemské pevnosti. To však až poté, co prošla nejtěžší zkouškou. Tu si pro ni na konci třicetileté války v roce 1645 připravili Švédové. Hrad tehdy doznal významné škody, které už nikdy nebyly napraveny, ale byl uhájen.

Protože od 17. století Pernštejn mnoha změn nedoznal, zachoval si dodnes převažující původní gotický a renesanční ráz.

Prohlídkové okruhy aneb co vše vás na Pernštejně čeká

Když navštívíte Pernštejn, můžete si vybrat z některého ze čtyř poznávacích okruhů, podle toho jak jste nároční a o jak zevrubnou prohlídku stojíte.

  • První okruh trvá nejdéle a je také nejdůkladnější. Zabere okolo 80 minut a průvodce vám postupně ukáže 23 nejdůležitějších míst a místností hradu. Dozvíte se o historii hradu i jednotlivých areálů a uvidíte to nejlepší, co Pernštejn ukrývá. Tento okruh proto nese název „Od gotiky do 20. století“.
  • Druhý okruh je cca padesátiminutový, a i když si hrad neprohlédnete tak detailně jako v prvním případě, zavede vás tento okruh do knihovny a k přírodopisné sbírce.
  • Třetí okruh je určen zejména pro velmi mladé zájemce ve věku 4 – 8 let. Jedná se o interaktivní a zábavnou, ale samozřejmě i poznávací prohlídku s názvem „Ztratila se bílá paní“.
  • Čtvrtý a poslední okruh je pak pro návštěvníky, kteří se obejdou bez průvodce a prohlídky interiéru hradu. Avšak i pokud zvolíte tento okruh, uvidíte dost. Přístup budete mít na 4 hradní nádvoří a podle aktuální nabídky i do některých interiérů mimo prostory samotného paláce. Podívat se tak můžete například do hladomorny, kaple, shlédnout příležitostné výstavy anebo zjistit, jak a v jakých podmínkách bydlelo služebnictvo.

Co ještě může Pernštejn nabídnout?

Kromě hradu samotného vás jistě uchvátí i jeho okolí, které nabízí stovky nádherných výhledů na Pernštejn a zalesněné kopce, které jej obklopují. Vydat se můžete „alejí stovky dubů“, které zde nechal vysadit majitel hradu, hrabě Mittrowský, roku 1928 na oslavu stého výročí získání Pernštejna jeho rodem.

Ještě zajímavější je pak pernštejnský tis nacházející na severním svahu pod hradem, který patří k vůbec nejstarším stromům v ČR a pojí se k němu legenda. Ta říká, že zde před postavením hradu měl jistý poutník zarazit svou hůl, z níž právě onen tis vyrostl, a dokud bude tento strom žít a zelenat se, bude i hrad stát a bude se mu dařit. Podle jedné varianty pověsti měl být tím poutníkem sám věrozvěst Metoděj.

V bezprostředním okolí hradu se nachází i několik zajímavých vil (zejména vila posledních majitelů hradu, Mittrowských), které zaujmou přinejmenším milovníky architektury.

Pokud vás kromě památek láká také čilý ruch, kultura, zábava, naplánujte si výlet na Pernštejn na dobu některé z mnoha slavností či akcí, které se zde během sezóny konají. Mezi nejvýznamnější patří Slavnosti pernštejnského panství, které probíhají každoročně počátkem července a nabízejí bohatý a rozmanitý program.

Pernštejn a filmové štáby

Pernštejn je pro filmaře vděčným místem a jen v roce 2013 se zde natáčely dva filmy, v roce 2012 pak dokonce pět. Toto místo si i v minulosti již mnohokrát vyhlédli jak tuzemští tvůrci (Jak se budí princezny, Sedmero krkavců, Pták ohnivák, Čert ví proč,…), tak i zahraniční (Upír Nosferatu, Van Helsing, Princezna Fantaghiro, Johanka z Arku,…).

Otevírací doba

Duben a říjen – otevřeno pouze o víkendech a ve svátky od 9:00 do 15:00

Květen, červen a září – otevřeno každý den kromě pondělí od 9:00 do 16:00

Červenec, srpen – kromě pondělí otevřeno denně od 9:00 do 17:00 

Poptávka

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.